JESTEM W CIĄŻY- od czego zacząć?

JESTEM W CIĄŻY- od czego zacząć?

Autor: Aleksandra Popiel , wtorek, 25 kwiecień 2017 21:43

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, a także jej rodziny. To miesiące pełne emocji, radości i nadziei oraz zupełnie normalnych obaw i strachu. Warto by ten czas był pełen pozytywnych emocji, dający Ci poczucie siły, niezwykłej kobiecości, a także uczucia przepełniającej Cię miłości, która wyzwala się z przyszłej matki.

To normalne, że się boisz

Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czasami nadmiar informacji może Cię przytłaczać. Dlatego warto czerpać wiedzę od specjalistów, osób kompetentnych, których opieka, pomoc czy porada, da Ci poczucie bezpieczeństwa. Być może reakcja Twojego partnera Cię zaskoczyła, rozczarowała. Dla niego to także wielka zmiana w życiu, więc pozwól mu się z tym oswoić. Cała gama skrajnie mieszanych uczuć jest rzeczą normalną. Pozwólcie sobie na wyjawienie własnych uczuć, obaw i wątpliwości.

Spróbujmy zacząć od początku:

UPEWNIJ SIĘ, ŻE JESTEŚ W CIĄŻY

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży – nie dostałaś spodziewanej miesiączki i/lub test ciążowy pokazał wynik pozytywny. Być może pomimo braku miesiączki, test wyszedł ujemny wówczas powtórz go po kilku dniach. Możesz także mieć krwawienie przypominające miesiączkę. Najpewniejszym i najszybszym sposobem upewnienia się, będzie zrobienie badania laboratoryjnego krwi, testu na obecność hormonu ciążowego, beta hCG czyli gonadotropiny kosmówkowej. Możesz także odczuwać zmiany w Twoim organizmie: wrażliwe i bolesne piersi, nudności i wymioty, zwłaszcza rano, oraz tzw. huśtawkę nastrojów.

WYBIERZ LEKARZA

To także pora, by zastanowić się nad wyborem lekarza, który będzie prowadził Twoją ciążę. Warto byś miała do niego zaufanie, czuła się na tyle pewnie i bezpiecznie podczas wizyty, że śmiało zapytasz o wszystko, co Cię zaniepokoi. Warto wiedzieć, że fizjologiczna ciąża może być prowadzona przez położną. Spróbuj sprecyzować na czym Ci zależy, wybierając osobę prowadzącą ciążę. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się do 10 tygodnia ciąży.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE „STANDARDEM OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ”

Jako przyszła mama warto byś poznała dokument zwany „Standardem Opieki Okołoporodowej” opisujący procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Znajdziesz tam także zakres badań i konsultacji jakie powinien zlecić Ci Twój specjalista. Znajomość swoich praw i przywilejów wpłynie na Twój poziom satysfakcji oraz poczucia bezpieczeństwa.

BĄDŹ W KONTAKCIE Z LEKARZEM

Pamiętaj, że w razie wystąpienia krwawienia z dróg rodnych, bólu podbrzusza należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tymczasem,

POMYŚL O TYM, CO JESZ

W kolejnych tygodniach ciąży możesz zmagać się z uczuciem większego zmęczenia, nadmiernej senności, większej wrażliwości na zapachy, częstszego odwiedzania toalety...Warto świadomie pomyśleć o sposobie Twojego odżywiania się już od początku ciąży. Jesteś teraz odpowiedzialna za dietę dla Was Dwoje, a nie za Was Dwóch. Co oznacza zbilansowaną dietę dostarczającą cenne składniki odżywcze, a nie nadmierne objadanie się. Zrezygnuj z takich surowych pokarmów jak: mięso, ryby, jaja, niepasteryzowane mleko prosto od krowy oraz serów pleśniowych, a także wszelkich używek oraz przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem.

PAMIĘTAJ O SUPLEMENTACJI KWASU FOLIOWEGO

Powinnaś zacząć przyjmować już przed ciążą. Wpływa on na prawidłowy rozwój układu nerwowego Twojego dziecka. Ważne jest odpowiednie nawodnienie, ok 2 l dziennie. Odpowiednia dieta i ruch pomogą walce z zaparciami i zgagą, która często towarzyszy ciężarnym.

BĄDŹ AKTYWNA FIZYCZNIE

Ciąża to stan fizjologiczny, dlatego nie powinnaś rezygnować z aktywności fizycznej jedynie być może dopasować ją do Was, jeśli oczywiści nie ma ku temu przeciwskazań medycznych. Szczególnie polecana w tym czasie jest joga. Polecamy Ci spotkania dla kobiet w ciąży w Akademii Jogi i Terapii Ruchem w Katowicach.

PIERWSZE BADANIE PRENTATALNE

11-14 tydzień ciąży to także czas na wykonanie I badania prenatalnego, zorientuj się czy nie jesteś w grupie kobiet, dla których to badanie jest wskazane.

Klaudia Pierz

mgr położnictwa, położna w Katowickim Centrum Onkologiii

Szkoła Rodzenia Miś Kuleczka

 
\