Instrukcja powrotu do współżycia, czyli kilka słów o seksie po porodzie

Instrukcja powrotu do współżycia, czyli kilka słów o seksie po porodzie

Autor: Justyna Kwarcińska , wtorek, 05 kwiecień 2022 21:16

Okres połogu trwający 6-8 tygodni jest to czas, w którym macica wraca do swoich rozmiarów, ustępuje krwawienie poporodowe oraz regenerują się wszystkie tkanki i cały organizm kobiety. W tym okresie należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych, przede wszystkim ze względu na podwyższone ryzyko infekcji. Pierwsze tygodnie po porodzie to również czas wzmożonej produkcji prolaktyny pomagającej w laktacji oraz obkurczaniu macicy, ale mającej również wpływ na hamowanie popędu seksualnego. Dlatego po pierwsze zielone światło od lekarza ginekologa na wizycie kontrolnej, a po drugie… Twoje nastawienie psychiczne. Ochota na seks po porodzie nie wraca ot tak, jak chęć na filiżankę kawy. To normalne, że jesteś zmęczona, że masz dużo obowiązków, a łóżko w sypialni kojarzy Ci się jedynie z chęcią na chociaż krótki odpoczynek. Nic nie wraca od razu (chociaż, jeśli u Ciebie akurat tak będzie to jesteś szczęściarą :). Powrót libido oraz psychiczna gotowość do kontaktów seksualnych wymaga czasu, a Ty masz prawo dostać go tyle, ile potrzebujesz. Nawet jeżeli czasami jest ciężko, to pamiętajcie, że macie siebie. Czuły gest w ciągu dnia, miłe słowo mogą już być początkiem do waszego zbliżenia. Nie daj się zwieść celebryckim fotografią na Instagramie – wiedz, że po porodzie Twoje ciało nie będzie idealne. Chroniło ono przez dziewięć miesięcy wasze dziecko. Masz prawo natomiast czuć się mniej atrakcyjna, „inna”. Pozwól sobie i swojemu partnerowi nauczyć się Twojego ciała on nowa.

Podczas pierwszego stosunku po porodzie może pojawić się niewielka ilość krwi, prawdopodobnie powstała na skutek uszkodzenia nabłonka pochwy, który w tym okresie jest jeszcze bardzo delikatny. Jeśli nie towarzyszy temu ból, to wszystko jest w porządku. Fizjologicznym zjawiskiem, zwłaszcza podczas karmienia piersią jest suchość pochwy. Aby zadbać o jej nawilżenie najlepiej jest sięgnąć po środki nawilżające z prostym składem, na bazie wody.

Przed pierwszym zbliżeniem warto również ustalić „hasło stop”, którego będziesz mogła użyć w każdej chwili, gdy tylko poczujesz ból, dyskomfort. Może to być na przykład „masło”. To czas na uruchomienie waszej wyobraźni – pomyśl nad jakimś fajnym słowem, które będzie dla ciebie zabawne, śmieszne, aby nie wywoływało negatywnych odczuć.

U niektórych osób po porodzie aktywują się nowe strefy erogenne – ot taki prezent od matki natury.

Pół żartem, pół serio – krótka instrukcja powrotu do życia seksualnego po porodzie:

1. Kontrola u lekarza ginekologa po zakończonym okresu połogu (około 6 tygodni po porodzie).

2. Nastawienie psychiczne – „Czy już jestem na to gotowa?”.

3. Wybór odpowiedniego momentu, w którym będziesz miała szansę nie zasnąć od razu ze zmęczenia :).

4. Hasło stop.

Justyna Kwarcińska

 
\