Połóg – ważny i wyjątkowy czas w życiu kobiety…

Połóg – ważny i wyjątkowy czas w życiu kobiety…

Autor: Paula Drogosz , wtorek, 01 czerwiec 2021 17:59

Autor: mgr Paula Drogosz – położna, ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, obecnie jest w trakcie specjalizacji położniczo-ginekologicznej, pracuje na bloku porodowym w KCO.

Tak wiele mówi się na temat ciąży i porodu, jednak wiele artykułów, webinarów czy postów na portalach społecznościowych pomija trudny, jednak niezwykle ważny okres, jaki następuje po narodzinach dziecka, czyli POŁÓG.

Jest to temat, który przyprawia wiele kobiet o ból głowy, gdyż opowieści o połogu, które krążą na forach internetowych mogą przerazić albo nieco odbiegać od rzeczywistości. Niestety wiele kobiet lubi porównywać się do innych, często stawiać sobie za cel "muszę być lepsza niż…".

Moje Drogie, nie róbcie tego! Nie porównujcie się do innych kobiet, nie oceniajcie siebie przez pryzmat koleżanki. Każda z Was jest inna, wyjątkowa i na swój sposób powinna przeżyć swój czas połogu. Zasięgnijcie rzetelnych informacji na ten temat, porozmawiajcie z położną, lekarzem. Zadawajcie pytania swojej położnej środowiskowej na każdy temat, który Was nurtuje. Zgłębiajcie wiedzę u źródła, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i przede wszystkim dajcie sobie czas na odpoczynek, który jest kluczowy.

Jednak jak w obliczu codziennych obowiązków i nowej sytuacji życiowej znaleźć miejsce na odpoczynek w naszym grafiku? Nie będzie to łatwe, ale dla własnego zdrowia, higieny życia psychofizycznego, a w szczególności dla swojego malucha powinnaś to zrobić, ponieważ w ciągu tych 6 tygodni zajdzie wiele zmian w Twoim ciele i umyśle.

Połóg trwa 6 tygodni i w tym czasie cofają się wszelkie zmiany, które dokonały się w czasie ciąży. Pierwszymi objawem zachodzących zmian są odczuwalne przez Ciebie skurcze macicy. Pojawiają się cyklicznie, są intensywne w pierwszych dniach po porodzie i zazwyczaj przybierają na mocy podczas karmienia, gdyż wydziela się wtedy hormon o nazwie oksytocyna, który pomaga obkurczać się macicy, dokładnie ten hormon, który wydzielał się w trakcie porodu, tylko w innej ilości. Takie zmiany nazywamy inwolucją macicy, czyli zwijaniem, oczyszczaniem, powracaniem do pierwotnego kształtu oraz wagi sprzed ciąży. W czasie skurczy w pierwszych dniach po porodzie odchody połogowe przypominają klasyczną miesiączkę od 3-7 dni, u niektórych bardziej lub mniej obfitą, pod koniec pierwszego tygodnia stają się bardziej brunatne, brązowe, następnie przybierają lekko żółtawy odcień, aż stają się szarobiałe- surowicze, prawie bezbarwne. Odchody połogowe zazwyczaj ustępują do 4 tygodnia po porodzie.

Po porodzie fizjologicznym przez pierwsze kilka dni kobiety często stresują się wizytą w toalecie z racji rany po nacięciu czy pęknięciu lub nie odczuwają potrzeby oddania stolca z racji tego, że zwiastunem ich porodu była biegunka. Natomiast ból przy oddawaniu moczu może wynikać z otarć śluzówki w okolicy cewki moczowej lub z powodu naciągnięcia mięśni dna miednicy, na które oddziaływała główka przeciskającego się przez kanał rodny dziecka. W czasie połogu goją się również rany czy to po porodzie siłami natury, co może być pęknięciem krocza lub nacięciem lub po cięciu cesarskim, gdzie rana po przecięciu powłok brzusznych znajduje się nad wzgórkiem łonowym. Całkiem normalny będzie objaw ciągnięcia szwu po zszyciu tkanek krocza w 4 dobie i nie powinno Cię to niepokoić. Jeśli jednak szew Cię dosyć mocno ciągnie, położna na wizycie patronażowej może Ci go bez problemu usunąć. Gdy z Twojej rany sączy się ropny, o nieprzyjemnym zapachu płyn, śluz lub pojawia się tępy, pulsujący ból zwróć na to uwagę Twojej położnej, która odwiedzi Cię w ciągu pierwszych 48 godzin po wyjściu ze szpitala i przybędzie na takich wizyt domowych od 4-6 w czasie połogu.

photo 1520177812839 78269c5ed62d

Twoje hormony w trakcie połogu będą "szaleć" i doskonale się o tym przekonasz, miewając huśtawki nastroju, chwile śmiechu, mogą być przeplatane łzami spływającymi po policzku, jednak nie martw się na zapas, wszystko z Tobą w porządku, poziom Twoich hormonów znacznie się zmienia, co może objawiać się w ten sposób. Jeśli potrzebujesz się wypłakać zrób to! Jednakże w takich chwilach powinien być, obok Ciebie Twój partner lub inna, bliska Ci osoba, która da Ci wsparcie, pomoże przejść przez ten trudny czas i zareaguje jeśli będzie taka potrzeba.

Przeglądanie portali społecznościowych w tym czasie nie będzie dobrym pomysłem, gdyż wyidealizowany świat pokazywany przez influencerki promujące gadżety, produkty dla niemowląt oraz matek karmiących może obniżyć Twoje poczucie wartości i przytłoczyć wzbudzając w Tobie negatywne emocje, ponieważ życie w tzw. "realu’" różni się mocno od tego pokazywanego i promowanego przez aplikację Instagram.

W połogu zmęczenie pojawia się u każdej mamy. Dopiero co urodziłaś swojego malucha, a już pozostajesz w ciągłej gotowości, aby zatroszczyć się o niego i zareagować na każdą nową sytuację. Pozwól przejąć część obowiązków zarówno domowych Twojemu partnerowi, jak i tych dotyczących opieki nad noworodkiem. Kluczowe, abyś starała się spać wtedy, gdy śpi Twoje dziecko, ucinaj nawet krótkie drzemki, zobaczysz jak wiele energii mogą Ci dać.

Jeżeli Twoi bliscy oferują Ci pomoc skorzystaj z niej, zapewnij czas dla siebie i maleństwa. Tul się jak najwięcej ze swoim maluchem, przystawiaj do piersi, obdarowuj pocałunkami malutkie ciałko, a gdy Twoje dziecko śpi zrób to samo lub wypij kubek ciepłej herbaty lub ulubionej kawy. Daj sobie czas na regenerację, a by Twoje ciało mogło spokojnie powrócić do formy. Pamiętaj bądź cierpliwa, a małymi krokami wrócisz do ,,normalności’’.

Zdjęcia w nagłówku oraz w artykule pochodzą ze strony unsplash

 
\