Jak wygląda poród w pandemii?

Jak wygląda poród w pandemii?

Autor: Justyna Kulanty , niedziela, 25 kwiecień 2021 13:50

Pytania do Misiowej Położnej – odpowiada mgr położnictwa Justyna Kulanty z Katowickiego Centrum Onkologii.

Jak wygląda poród w pandemii, czyli o porodzie w czasach koronawirusa. Wszystko wygląda inaczej, zmiany są tak dynamiczne, że trudno czasem być pewnym czy to aktualne informacje. Dziś porody rodzinne możliwe, a jutro już nie. Dlatego też naprzeciw Waszym potrzebom zamieszczamy artykuł z Waszymi pytaniami, na które odpowiedzi udzieliła Justyna Kulanty, położna z Bloku Porodowego w KCO.

1. Jak powinien być ubrany tata dziecka w przypadku porodu rodzinnego?

Osoba towarzysząca przy porodzie powinna mieć ze sobą ubranie i obuwie na zmianę. Może to być dres, jakiekolwiek spodnie z koszulką, klapki, trampki – cokolwiek. Rzeczy muszą być czyste i wygodne. Osoba towarzysząca przebiera się już w szpitalu w miejscu wskazanym przez personel.

2. Jak podzielić zawartość toreb, czyli co powinno być zapakowane na salę porodową, a co może na mnie poczekać w drugiej torbie?

Dobrym pomysłem jest od razu podzielić sobie torbę na tę na porodówkę i na pozostałe rzeczy. Torba na porodówkę:

- podkłady chłonne (1-2 opakowania/ok. 10 szt. lub więcej)

- podpaski poporodowe

- kilka pampersów

- chusteczki nawilżane

- ręcznik

- żel pod prysznic

- woda niegazowana (ok. 2l)

- lizaki, landrynki itp.

3. Czy podczas porodu mogę spodziewać się studentów?

Na Sali Porodowej w KCO studenci są raczej rzadko i są to zwykle studentki położnictwa, które z reguły są bardzo chętne do pomocy i wspierania rodzącej. Zanim jednak studentka przystąpi do pomocy w opiece nad rodzącą, pacjentka musi wyrazić na to zgodę. Pacjentka ma prawo odmówić, jak również na każdym etapie może zmienić decyzję. Jeżeli rodząca zgadza się na obecność studentki, dbamy, aby intymność była w pełni zachowana. Studentka pomaga w czynnościach przy pacjentce, bierze czynny udział w opiece nad nią - cały czas pod okiem położnej.

W czasie pandemii nie ma studentów na naszej Sali Porodowej.

4. Ile osób uczestniczy w ostatniej fazie porodu?

Podczas drugiego okresu porodu na Sali Porodowej znajduje się położna prowadząca poród oraz położna asystująca, która m. in. słucha tętna płodu, pomaga pacjentce w prawidłowym oddechu, podaje jej wodę itd. Obecny jest również lekarz położnik. Bezpośrednio przed przyjściem noworodka na świat wzywany jest również lekarz pediatra wraz z położną lub pielęgniarką Oddziału Neonatologii.

5. Czy poród odbywa się w maseczce?

Poród nie odbywa się w maseczce. Rodząca przebywając na Sali Porodowej, może zdjąć maskę, jeżeli to sprawia, że lepiej jej się oddycha i czuje się bardziej komfortowo w trakcie porodu.

6. Jak wygląda obchód po porodzie i badania?

W wizycie lekarskiej na Oddziale Położniczym uczestniczy Ordynator, lekarze oraz położne Oddziału. W czasie wizyty pacjentki po porodach proszone są o delikatne odsłonięcie kołdry, aby lekarz mógł ocenić czy macica jest prawidłowo obkurczona i czy odchody połogowe są prawidłowe. Szanujemy intymność pacjentek, dlatego staramy się robić to możliwie najdyskretniej. Jeżeli konieczne jest jakiekolwiek inne badanie, odbywa się ono w oddzielnym pomieszczeniu, gdzie znajduje się tylko pacjentka i personel.

7. Co trzeba zabrać do szpitala dla dziecka?

Dla dziecka należy zabrać pampersy, chusteczki nawilżane, krem do pielęgnacji oraz ubranka do wyjścia ze szpitala. Podczas pobytu w szpitalu noworodek ubierany jest w ubranka z Oddziału Neonatologii.

 
\