JESTEM W CIĄŻY – II trymestr i co dalej?

JESTEM W CIĄŻY – II trymestr i co dalej?

Autor: miskuleczka , piątek, 01 wrzesień 2017 10:28

CO SIĘ ZMIENI?

II trymestr ciąży, to czas w którym powracają Twoje siły witalne, czujesz się bardziej kobieca, Twoje kształty zaokrągliły się, masz większą ochotę na seks, być może większą niż kiedykolwiek. Twój brzuszek zostanie zauważony, chociaż nie jest to regułą. W związku z wzrastającym mięśniem macicy, zwiększy się objętość krwi krążącej w Twoim organizmie, więc możesz odczuwać uderzenia gorąca. Zwiększy się pigmentacja Twojej skóry (kolor pieprzyków, brodawek sutkowych).

Przestaną Cię męczyć mdłości i wymioty, za to możesz borykać się ze zgagą i zaparciami. Leżenie na plecach może okazać się niekomfortowe przez zmiany w układzie krążenia, w związku z tym możesz odczuwać zawroty głowy czy zasłabnąć, dlatego spróbuj pozycji na lewym boku.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Pamiętaj o dobrym nawilżeniu skóry, gdyż mogą pojawić się rozstępy. Jednakże nie przejmuj się tym nadmiernie, ponieważ wydaje się, że nie ma złotego środka. W tym czasie może także zwiększyć się skłonność do infekcji dróg moczowych i dróg rodnych. Dlatego tak ważne jest badanie moczu oraz zgłoszenie Twojemu lekarzowi pojawienia się upławów.

POCZĄTEK WIĘZI Z DZIECKIEM

Około 20 tygodnia ciąży poczujesz ruchy swojego dziecka, które będzie już słyszało ton bicia Twojego serca. Dla wielu ciężarnych to niesamowita chwila. Być może teraz poczujesz jeszcze silniej, że będziesz mamą. Pamiętaj, że warto rozmawiać ze swoim dzieckiem, puszczać spokojną muzykę czy głaskać brzuszek, to umacnia więź między wami.

BANKOWANIE KRWI PĘPOWINOWEJ

18-23 tydzień ciąży to czas na drugie badanie prenatalne, być może będzie już widoczna płeć Twojego maluszka. To także czas w którym warto się zastanowić nad bankowaniem krwi pępowinowej, ponieważ masz czas na podjęcie tej decyzji bez pośpiechu. Doradca z wybranego banku na pewno chętnie odpowie na Twoje pytania oraz rozwieje wątpliwości.

Wybór szkoły rodzenia

Pod koniec II trymestru (ok 25 tydzień ciąży) warto zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia.

DLACZEGO WARTO UCZESTNICZYĆ W ZAJĘCIACH?

Zdobędziesz tam rzetelne informacje i doświadczenie od osób kompetentnych. Wbrew krążącym medialnym i internetowym straszakom, wbrew traumatycznym opowieściom krążącym wśród Twoich bliskich, możesz poznać innych uczestników mających podobne obawy i rozterki. Przeczytaj co jedna z uczestniczek napisała o szkole rodzenia Miś Kuleczka

Na zajęcia szkoły rodzenia warto wybrać się z partnerem, być może spotkanie innych przyszłych ojców okaże się pomocne. W szkole rodzenia przygotujesz się do porodu, poznasz zagadnienia dotyczące laktacji, nauczysz się pielęgnacji Twojej pociechy, a także dowiesz się czego możesz się spodziewać później, będąc w tzw. połogu. To także czas na zastanowienie się nad miejscem porodu oraz możliwością wyboru osoby sprawującej nad Wami opiekę.

JAKIE JESZCZE FORMALNOŚCI?

Twój lekarz prowadzący ciążę powinien w 21-26 tygodniu ciąży skierować Cię do położnej POZ w celu objęcia Was opieką w miejscu, w którym będziecie po porodzie. To również gwarantuję tzw. „Standard Opieki Okołoporodowej”.

Klaudia Pierz - mgr położnictwa,

położna w Katowickim Centrum Onkologii, w Szkole Rodzenia Miś Kuleczka

 
\