Pierwsza pomoc dla kogo

Pierwsza pomoc dla kogo

Autor: Magdalena Urbanek-Hudziak – uczestnik szkolenia , poniedziałek, 16 luty 2015 00:00

Patrz, słuchaj, czuj - pierwsza pomoc dla niemowląt i dzieci

Pierwsza Pomoc. Wielu kojarzy się z wypadkami komunikacyjnymi, gdzie układa się poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i wykonuje sztuczne oddychanie. Sami nie spodziewamy się ulec takiemu wypadkowi jak również nie dopuszczamy myśli, że musielibyśmy udzielić takiej pomocy współpasażerom. Mijając wypadek na drodze z ulgą spostrzegamy że KTOŚ już dzwoni po pomoc, KTOŚ udziela pierwszej pomocy, KTOŚ być może ratuje życie człowiekowi. Zawsze jest ten KTOŚ, kto reaguje pierwszy, dzięki czemu nic i nikt nie zmusza nas do podjęcia działania.

Jak to było... 2 oddechy i ile tych uciśnięć...?

Nasza mentalność ulega zmianie, gdy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko. Jako rodzice maleńkiego, bezbronnego człowieka, uświadamiamy sobie, że w większości sytuacji zagrażających jego zdrowiu lub życiu, będzie on właśnie pod naszą opieką. Wtedy nie będzie obok żadnego KTOSIA, który ochoczo zdejmie z nas odpowiedzialność za ratowanie dziecka. Będziemy zdani na siebie, swoje opanowanie, szybkość reakcji i... wiedzę oraz umiejętności.

Bez tych ostatnich mamy znikome szanse na udzielenie pomocy. Po pierwsze dlatego, że nie wiemy jak, a po drugie boimy się podjąć działania z obawy, że zaszkodzimy. Niestety w wielu przypadkach liczy się czas, a najbardziej zagrażająca życiu maluszka może okazać się nasza bierność i bezradność.

Na szczęście nie trzeba wiele, aby przekuć strach w odwagę a niewiedzę w kompetencje. Dostęp do wiedzy jest szeroki, a w internecie znajdziemy nie tylko literaturę, ale również filmiki instruktażowe. Jednak wiedza to nie to samo, co umiejętności.

I tak długo, jak nie wykonamy jakiejś czynności osobiście, nie możemy uważać, że ją opanowaliśmy.

Dlatego metod udzielania pierwszej pomocy warto uczyć pod okiem profesjonalisty, tak aby w chwili zagrożenia móc dokładnie odtworzyć kolejne czynności ratujące życie.

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem" (Konfucjusz)

Szkolenie "Naucz się ratować swoje dziecko" realizowane przez Misia Kuleczkę i Edurato jest odpowiedzią na te właśnie potrzeby nie tylko świeżo upieczonych rodziców.

"Ręce do góry!", czyli jak NIE pomagać przy zakrztuszeniu

Poza podstawowymi regułami dotyczącymi pierwszej pomocy na szkoleniu poruszane są też inne istotne kwestie:

Dlaczego popularne maseczki do resuscytacji nie są tymi najbezpieczniejszymi? Jaki jest łańcuch przeżycia? Czym różni się resuscytacja dzieci i dorosłych? Co wykonać najpierw: zaopatrzyć silnie krwawiącą ranę, czy podać oddechy ratunkowe? Jakie dodatkowe właściwości ma folia antywłamaniowa? Ile powietrza podawać w oddechach ratunkowych? Z której strony podchodzić do poszkodowanego? Ucięty palec, wybity ząb - czy da się wstawić na miejsce? Numer 999 czy 112 - który skuteczniejszy? W jaki sposób zaangażować w pomoc tłum gapiów? Dlaczego tak ważna jest obserwacja zdrowego dziecka?

Na te i wiele innych pytań odpowie pan Krzysztof Bujacz - instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym się charakteryzuje szkolenie "Naucz się ratować swoje dziecko"?

  • Ma formę warsztatu, dzięki czemu uczestnicy biorą czynny udział w szkoleniu maksymalizując przyswojenie umiejętności

  • jest prowadzone przez instruktora - pasjonata, który w szkolenie wkłada serce (a w ćwiczenia nawet i ciało), co przekłada się na jakość i atrakcyjność zajęć

  • nauka pierwszej pomocy odbywa się z użyciem fantomów dziecka i niemowlęcia, aby jak najwiarygodniej oddać realia udzielania pomocy

  • kameralna grupa szkoleniowa gwarantuje komfort uczenia się, a także wystarczającą ilość czasu na wykonanie ćwiczeń przez wszystkich uczestników

  • obalenie mitów dotyczących pierwszej pomocy, czyli technik przekazywanych z pokolenia na pokolenie i niekoniecznie weryfikowanych

  • uzyskanie cennych informacji o tym, co koniecznie trzeba zrobić aby pomóc poszkodowanemu oraz czego absolutnie robić nie należy

  • rzeczowa argumentacja ułatwiająca zapamiętywanie

Szkolenie przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci i niemowląt, a także wszystkich tych, którzy są gotowi nieść pomoc potrzebującym.

Autor: Magdalena Urbanek-Hudziak – uczestnik szkolenia

>CZYTAJ WIĘCEJ<

 
\