PORÓD RODZINY – jak oswoić lęk

PORÓD RODZINY – jak oswoić lęk

Autor: miskuleczka , czwartek, 09 październik 2014 07:54

Miliony kobiet na całym świecie rodzi dzieci, ale ten fakt nie wystarcza by strach przed porodem zniknął. Przyszli rodzice mają wiele obaw, którym stawiamy czoła już na pierwszym spotkaniu w szkole rodzenia.

Przyszłe mamy przygotowujące się do porodu naturalnego obawiają się przede wszystkim bólu towarzyszącego porodowi i po nim, czują niepewność, przerażenie i strach, mówią też o nieznanym uczuciu, aby wszystko dobrze się skończyło. Kobiety z planowanym cięciem cesarskim boją się natomiast „dłuższej niż oczekiwana rekonwalescencja i wyłączenie z dotychczasowych działań”. Tylko nieliczne mamy na myśl o porodzie czują się od samego początku silne i wyobrażają sobie, że już niedługo zobaczą i przywitają swoje maleństwo z nadzieją, że wszystko przebiegnie dobrze.

Przyszłych ojców na myśl o porodzie ogarnia często stres, że czegoś zapomną i że wszystko potoczy się niezgodnie z planem. Obawiają się przede wszystkim czy zdążą dojechać na czas, chcą być przy żonie by dać jej wsparcie, ale też pojawia się niepewność czy sobie poradzą.

Szkoła rodzenia przybliża przebieg porodu rodzinnego, wskazuje rolę i miejsce dla partnera. Daje solidne przygotowanie merytoryczne dzięki czemu przygotowuje na nieznane, nieplanowane. Pomaga zawierzyć personelowi medycznemu, zaufać sobie i przypomina o ludzkiej intuicji i sile natury. Jak czują się uczestnicy często już po pierwszym spotkaniu w szkole rodzenia Miś Kuleczka? Posłuchajcie Ani i Szymona.

 

"szczegóły o naszej szkole rodzenia"
 
\