Poród w wodzie

Poród w wodzie

Autor: Magdalena Całka , poniedziałek, 14 styczeń 2013 13:41

W obecnych czasach wydaje się, że większość mam poszukuje informacji o miejscach, sposobach porodu i stara się maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Wpływają na to pojawiające się emocje związane z myśleniem o porodzie, wśród których mamy wymieniają radość, zniecierpliwienie, ale także lęk, strach czy niepokój przed nieznanym, przed bólem. Świadomość różnych możliwości, w tym wpływania na przebieg porodu sprawia, że mamy pragną odpowiednio przygotować się do porodu, a co za tym idzie odważnie przejmują odpowiedzialność za swoje aktywne w nim uczestniczenie. Jedną z istotnych decyzji jakie mama może i podejmuje to miejsce i sposób porodu. Wśród możliwości jest poród w wodzie. Ma on wiele zalet zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jest to połączenie porodu naturalnego z aktywnym. Podczas porodu w wodzie skutecznym środkiem o działaniu znieczulającym, rozkurczowym i przyspieszającym poród jest po prostu woda. Jest ciepła i przyjemna zarówno dla mamy i dla dziecka. Wpływa na zmniejszenie poziomu stresu przeżywanego przez rodzące się dzieci, związanego z nagłą zmianą środowiska. Na dzieci rodzące się w wodzie czeka podobny i znany im dotychczas delikatny dotyk wody, (podobna)temperatura i przytłumione dźwięki oraz złagodzony jest moment dekompresji główki po jej urodzeniu. Dzieci te mają zwykle lepsze parametry krwi mówiące o utlenowaniu, prawdopodobnie z powodu dobrego przepływu maciczno – łożyskowego (poprzez wydłużenie przerw miedzy skurczami). Takie noworodki zostawiane są przez 30 sekund pod wodą, by zdążyły się oswoić z nową sytuacją. One w tym czasie nie zachłysną się, bo odruchowo wstrzymują powietrze a ciągle są natleniane poprzez pępowinę. Po chwili można z radością obserwować jak pływają sobie swobodnie, jakby próbowały same wypłynąć.

Po wyjęciu z wody lądują wreszcie w ramionach mamy. Często nawet nie płaczą, tylko spokojnie sobie leżą, delektując się ciepłem i spokojem najbliższej i dobrze znanej osoby, u której czują się bezpiecznie. Tymczasem zespół medyczny okrywa Maleństwo by nie traciło ciepła a ono w tym czasie kontynuuje swój bezcenny pierwszy, bliski kontakt z mamą.

Poród w wodzie dla mam wydaje się być zbawiennym rozwiązaniem, gdyż zapewnia efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, mniejszy nacisk na kość krzyżową, większy komfort przy zmianach pozycji. Kobieta czuje się lżejsza i swobodniejsza, wysiłek fizyczny wymaga mniejszego zużycia energii, uzyskane rozluźnienie powoduje szybsze rozwieranie się szyjki, a krocze w wodzie jest bardziej podatne i bardzo rzadko wymaga nacięcia. W wodzie odczuwane jest także mniejsze zmęczenie, a przez to większa wiara w swoje siły, lepsza koncentracja i mniejszy strach, większy spokój, opanowanie.
W każdej też chwili mama ma prawo do zmiany decyzji z porodu w wodzie na poród klasyczny. Zdarza się tak, bowiem część mam potrzebuje tylko immersji wodnej (zanurzenia) w I okresie porodu, a część mam zdecyduje się ostatecznie urodzi
do wody.
Na bezpieczeństwo porodu w wodzie wpływa prawidłowa kwalifikacja do takiego porodu. Czasami są przeciwwskazania, głównie infekcje, brak kompletu badań, zielony płyn owodniowy. Prowadzenie takiego porodu wymaga dostosowania się do konkretnych, określonych zasad i standardów, które określają między innymi odpowiednią temperaturę wody, właściwy czas wejścia do wody i czas przebywania w wodzie, odpowiedni sposób wyciągania dzidziusia z wody, kwalifikacje położnej odbierającej poród, która musi być po odpowiednim kursie, a także standard dezynfekcji wanny. Zatem mamy mogą być spokojne, że poród w wodzie odbywa się również z najwyższą troską o ich i dzieciątka zdrowie i pod okiem odpowiednio przeszkolonego i przygotowanego personelu medycznego. Do monitorowania tętna płodu służą bezprzewodowe głowice, które można zanurzyć w wodzie, więc dają duże poczucie bezpieczeństwa.
Mamy, które rodziły w wodzie w SP CSK w Katowicach podzieliły się swoimi przeżyciami dokonując wpisu w Kronice. Podczas zwiedzania porodówki w SP CSK przyszłe mamy są zachęcane do zapoznania się z opiniami o porodach w wodzie, do zobaczenia zdjęć.Poniżej kilka z nich:
„Pierwsze skurcze w wannie woda prawie całkowicie złagodziła, następne pomogła łatwiej znieść. Po chwili akcja porodowa zaczęła tak szybko postępować, że pierwsze wejście do wanny okazało się ku naszemu zdziwieniu ostatnim (…) mimo, że mała miała 4200g urodziła się bardzo szybko (…) zamiast przerażenia, w jej małych oczkach dominowała ciekawość.”
„Siedząc w ciepłej wannie czułam się komfortowo, byłam bardzo rozluźniona, to zupełnie co innego niż leżenie na łóżku z nogami uniesionymi do góry.”
„Potem, pomiędzy skurczami, weszłam do wody. Ulga. To naprawdę mniej boli.”
„Dzięki temu, że mogłam rodzić w wannie poród wydaje się być dobrym wspomnieniem, mimo iż nie było łatwo. Taka możliwość jednak relaksuje, ciepła woda i niesamowita pomoc położnych ułatwiają sprawę.”
„Widoku pływającego dziecka nie da się porównać absolutnie z niczym. Polecamy każdemu!!!”
„Woda łagodziła ból, ułatwiła poruszanie się i sprawiła, że poród był szybszy.”
„Poród w wodzie to wspaniała sprawa. Człowiek wchodząc do wody czuje się jak nowonarodzony.”
„Na świat przychodzę ja, Jaś (…) i wynurzam się z wody wprost w objęcia dumnych, kochających i szczęśliwych rodziców.”


Poród może być pięknym doświadczeniem również dla Ciebie, warto się do niego przygotować.

Bibliografia:
Adam Sipiński, Ryszard Poręba: Zasady prowadzenia porodu w wodzie.
Irena Chołuj: Urodzić razem i naturalnie.
Preeti Agrawal: Odkrywam macierzyństwo.

 
\