Świadomy Rodzic-Bezpieczne Dziecko

Świadomy Rodzic-Bezpieczne Dziecko

poniedziałek, 05 marzec 2018 20:51

To była pierwsza konferencja w tym roku w Katowicach! Dziękujemy, że byliście z nami!

Na konferencji Świadomy Rodzic – Bezpieczne Dziecko ciekawych, przydatnych i inspirujących tematów było moc. Naszym celem było poruszenie kwestii ważnych zarówno w czasie ciąży, w temacie przygotowania do porodu, a potem inspiracji do bycia dobrym (ludzkim!) rodzicem. Podzieliliśmy konferencję na dwa bloki tematyczne – pierwszy dotyczył tematów okołoporodowych i ciąży, w drugim zajęliśmy się częstymi problemami, z którymi borykają się młodzi rodzice.

 

muzyka do filmu: bensound.com

 

Położne ze szkoły rodzenia MIŚ KULECZKA Małgorzata Skrzypczak, Anna Kwiecień-Merta (pracujące na co dzień na porodówce w Katowickim Centrum Onkologii) zaserwowały porządną dawkę wiedzy dotyczącej tego, co powinna wiedzieć przyszła mama. Jeśli ktokolwiek wahał się z podjęciem decyzji o zapisaniu się do szkoły rodzenia, teraz na pewno ma jasność. Szkoła rodzenia, to nie tylko suche fakty o porodzie – to przede wszystkim inspirujące spotkania z praktykami, pełne przydatnej wiedzy wykłady i ćwiczenia przygotowujące do porodu oraz macie- i tacierzyństwa.

Każda mama musi mieć też jasność co do standardów opieki okołoporodowej – nie są to czcze życzenia, tylko jakość, której rodząca może wymagać od swojej porodówki, a dzięki której poród może być bezpieczny - i piękny!

Na konferencji swój wykład miała także pani Klaudia Kula z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, która opowiedziała o korzyściach płynących z magazynowania krwi pępowinowej, a także wyjaśniła słuchaczom, w jaki sposób taki bank krwi pępowinowej funkcjonuje.

Położna Michalina Marcinek (z Katowickiego Centrum Onkologii) nakreśliła przyszłym mamom zasady opieki poporodowej – kiedy powinna przyjść do nich położna środowiskowa, jakiej pomocy można oczekiwać (np. w kwestii laktacji, pielęgnacji siebie i noworodka), a także – co nie zawsze jest oczywiste – że położną można sobie wybrać z dowolnej przychodni.

Dzięki położnej Klaudii Pierz (z Katowickiego Centrum Onkologii) dowiedziałyśmy się co to są mięśnie dna miednicy i jak ogromną rolę pełnią w naszym życiu – nie tylko w czasie ciąży i porodu. Prawidłowo funkcjonująca przepona moczowo-płciowa (bo tak inaczej nazywamy ten obszar, potocznie zwany także mięśniami Kegla) pomaga utrzymać narządy we właściwym położeniu, zapobiega nietrzymaniu moczu oraz gwarantuje wysoki poziom satysfakcji z życia seksualnego. Pani Klaudia wyjaśniła także wpływ ciąży i porodu na sprawność mięśni dna miednicy oraz rozwiała popularny mit, iż cesarskie cięcie zapobiegnie nietrzymaniu moczu – to schorzenie jest bowiem efektem samej ciąży i sposób rozwiązania, może nie mieć na to już większego wpływu.

Na koniec pierwszego bloku ciekawy wykład wygłosiła dietetyk- Ewelina Ozimek. Pani Ewelina w pigułce przekazała ogrom wiedzy na temat żywienia w ciąży i rozprawiła się z popularnymi mitami żywieniowymi – np. czy można pić kawę? Na wykładzie dowiedzieliśmy się także między innymi, że biały serek niekoniecznie jest najlepszym źródłem potrzebnego wapnia, które z olejów spożywczych zawierają kwasy omega-3, a także jak „zaprogramować” preferencje żywnościowe dziecka.

Po przerwie (spędzonej na ciekawych rozmowach ze specjalistami – gośćmi konferencji) zaczęliśmy od „rozruszania” miednicy, dzięki czemu połowę wykładu na temat powrotu do formy po porodzie autorstwa Wioli Grossman (z Projektu ForMama) uczestnicy spędzili kręcąc biodrami (i rozluźniając dzięki temu nieco przeciążone, ciążowe kręgosłupy)! Przy okazji dowiedzieliśmy się, że trening po porodzie rządzi się swoimi prawami i nim rozpoczniemy bieganie na siłownię, powinnyśmy zająć się reedukacją postawy ciała, usprawnieniem dna miednicy i zamknięciem rozstępu mięśni prostych brzucha.

Pan Tomasz Ławniczak z fotelik.info zaprezentował jakie błędy najczęściej popełniamy wybierając fotelik samochodowy. Dobrze dobrany fotelik powinien być dobrany nie tylko do wzrostu dziecka, ale także do modelu samochodu, gdyż nawet najmniejszy błąd w kącie pochylenia siedziska może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy maluszka. Omówiliśmy także zalety jak najdłuższego wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy – wszystkie testy, badania i analizy mówią jasno – to NAJBEZPIECZNIEJSZY sposób na przewożenie dzieci! Pan Tomasz Ławniczak na przykładzie jednej z uczestniczek pokazał jak prawidłowo zapinać pas bezpieczeństwa w ciąży rozwiewając kolejny mit o tym, iż w ciąży można ich nie zapinać. To wielki błąd! Ryzykujemy zdrowie swoje i maleństwa. Wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo poprowadzić pas bezpieczeństwa w odcinku kolców biodrowych.

Mity, tym razem dotyczące bezpiecznego snu maluszka wzięła pod lupę prowadząca ostatni wykład Wioletta Przenniak-Cołta z www.ludzkirodzic.pl. O szkodliwości metody usypiania „na wypłakiwanie się” niby wiadomo, jednak metoda ta bywa wciąż przez niektóre „autorytety” popularyzowana, a przez rodziców w dobrej wierze stosowana. Pani Wioletta z naukową wręcz starannością przedstawiła szkodliwe konsekwencje, jakie taka metoda niesie – od tych wczesnych (np. maluszek traci nadzieję na pomoc ze strony rodzica, jest zmęczony, bezradny, niszczy go hormon stresu) po długofalowe (utrata zaufania do rodzica, lękowy czy unikowy styl przywiązania, kłopoty z nauką itp.). W zamian za to poznaliśmy dużo lepsze, ciekawsze i – co najważniejsze – skuteczne metody usypiania dzieci. Przekonaliśmy się, że wciąż, pomimo wszelkiej maści wynalazków, zakupywanych pomocy, gadżetów, najlepszym sposobem na dobrą relacje z dzieckiem jest po prostu nasza OBECNOŚĆ i BLISKOŚĆ!

Organizacyjnie wspierała nas położna Małgorzata Polak (z Katowickiego Centrum Onkologii), dzięki której każda mama otrzymała pakiet powitalny i wodę źródlaną Mama i Ja.

Na koniec uprzyjemniliśmy czas odczytaniem zwycięzców nagród ufundowanych przez naszych fantastycznych partnerów, a tych było co niemiara, podobnie jak radości obdarowanych! Wśród nagród ufundowanych były:

- Laktatory marki PUR

- Zestawy samochodowe RWF BeSage / w skład, którego wchodzi lusterko do obserwacji dziecka, mata ochronna pod fotelik, osłonka na szybę, naklejka informująca o przewożeniu dziecka i spinka do pasów

- Vouchery do Centrum Bezpieczeństwa w Chorzowie na darmowe inspekcje i dobory fotelików

- Sesja fotograficzna z Agatą Czen- Migawka

- Zestawy kosmetyków Elancyl i A-derma

- Worek Sako i maskotka misia

Pragniemy wam szczerze podziękować za aktywne uczestnictwo, moc pytań, które zadawaliście i pełne inspiracji dyskusje w trakcie wykładów oraz w tzw. „kuluarach”. Przekonaliśmy się, że takie konferencje i warsztaty są niesamowicie ważne dla wymiany wiedzy.

Dziękujemy też pięknie wszystkim, którzy nas wsparli przy organizacji tej konferencji, wśród nich byli m.in.:

- Katowickie Centrum Onkologii

- Polski Bank Komórek Macierzystych

- Woda źródlana Mama i Ja

- Marka Dyduś i PUR milk Safe

- Marka Elancyl; A-derma

- Eksperci z fotelik.info

- Akademia Jogi i Terapii Ruchem

A tymczasem – udanego rozwiązania i do zobaczenia!

Organizatorzy: Szkoła Rodzenia Miś Kuleczka i Katowickie Centrum Onkologii

Autor: Wiola Grossman

 
\